Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o kapsułowej garderobie. [Przewodnik w pytaniach i odpowiedziach]
Stanęłaś kiedyś przed pełną szafą i westchnęłaś, że znów nie masz się w co ubrać? Pewnie tak. W końcu która kobieta nie przeżyła tego momentu 😉 Właśnie z takiej frustracji zrodziła się idea kapsułowej garderoby. Nazwa obiła Ci się o uszy, ale nie do końca wiesz, o co chodzi? Przygotowałam dla Ciebie przewodnik, który wszystko Ci wyjaśni.
1. Na czym polega kapsułowa garderoba?
Kapsułowa garderoba to specjalna metoda komponowania ubrań w szafie. Opiera się na założeniu, że wystarczy niewielka ilość ubrań, ale tak dobranych, że stworzysz z nich stylizację na każdą okazję.
2. Kto wymyślił kapsułową garderobę?
Na pomysł kapsułowej garderoby wpadła w latach 70. Susie Faux – właścicielka londyńskiego butiku „Wardrobe”. Zainspirowała ją francuska moda, która jest prosta, a zarazem elegancka. W latach 80. ideę kapsułowej garderoby wypromowała projektantka mody Donna Karan.
3. Ile rzeczy powinno być w kapsułowej garderobie?
Donna Karenn wprowadziła na rynek kolekcję, która składała się z zaledwie… siedmiu kluczowych elementów! Jednak typowa kapsułowa garderoba składa się z około 30-40 ubrań. Można oczywiście mieć nieco mniej lub nieco więcej ubrań. Wszytko zależy od naszych potrzeb. W kapsułowej garderobie chodzi głównie o to, żeby mieć wyłącznie rzeczy, które naprawdę nosimy.
4. Dlaczego warto zbudować kapsułową garderobę?
Jedną zaletę już znasz – nie spędzisz godzin przed szafą, zastanawiając się co na siebie włożyć. To więc spora oszczędność czasu i energii! Jednak kapsułowa garderoba ma też inne zalety:
- Nie kusi Cię, żeby cały czas kupować nowe rzeczy. Ubrania, które masz, w zupełności Ci wystarczają. Twój portfel na pewno to polubi 😉
- Mniej ubrań pozwala Ci łatwiej utrzymać porządek w szafie. A porządek w domu to mniej sprzątania i lepsze samopoczucie.
- Stajesz się bardziej odpowiedzialną konsumentką. Jeśli już kupujesz nową rzecz, możesz zainwestować w naprawdę wysoką jakość.
5. Jakie ubrania powinny się znaleźć w kapsułowej garderobie?
W skład kapsułowej garderoby wchodzą zwykle ubrania o klasycznym, uniwersalnym charakterze. Tak, żeby łatwo je ze sobą łączyć. Wśród nich powinny się na pewno znaleźć:
- biała koszula,
- biały i czarny top,
- czarne spodnie,
- jeansy,
- „mała czarna”,
- płaszcz,
- ołówkowa spódnica,
- sweter
- szpilki,
- półbuty.
6. W jakich kolorach powinny być ubrania w kapsułowej garderobie?
W takich, jakie lubisz. Co prawda zaleca się, żeby postawić na klasyczne połączenia bieli, czerni, szarości i beżu. Ale jeśli pasują Ci bardziej wyraziste kolory, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z nich skomponować kapsułową garderobę. Najważniejsze, żeby te kolory można było ze sobą swobodnie łączyć. Ta zasada dotyczy także deseni ubrań i materiałów.
7. Czy kapsułowa garderoba znaczy, że cały czas nosimy to samo?
Może się tak wydawać. W końcu ilość kombinacji z niewielkiej ilości ubrań jest ograniczona. Ale często to właśnie tradycyjna garderoba powoduje, że nosimy wciąż to samo. Mamy tak dużo ubrań, że przestajemy „ogarniać”, nie chcemy tracić czasu na tworzenie zestawów i ostatecznie chodzimy cały czas w tym samym. W uporządkowanej garderobie kapsułowej od razu widzimy, jak wiele różnorodnych stylizacji możemy stworzyć. Poza tym pamiętaj, że zawsze możesz dorzucić do stonowanej, klasycznej stylizacji jakiś „szalony” dodatek, który akurat jest na topie 😊
8. Czy kapsułowa garderoba jest droga?
W kapsułowej garderobie kupujemy ubrania rzadziej i możemy pozwolić sobie na rzeczy z wyższej półki. Takie, które są wykonane z trwałych materiałów. Jednak to wcale nie znaczy, że musisz skreślić na zawsze popularne sieciówki. I tam zdarzają się ubrania, które mogą posłużyć Ci latami. Możesz także zbudować kapsułową garderobę z perełek złowionych w second handach.
9. Jak zacząć budować kapsułową garderobę?
Pierwszym krokiem jest odchudzenie szafy, którą mamy. Przejrzyj rzeczy i zastanów się, w jakich rzeczach naprawdę chodzisz, a jakie tylko zabierają miejsce. I bądź ze sobą szczera. Skoro do tej pory nie założyłaś tej sukienki kupionej rok temu, to… no tak. Prawdopodobnie nie założysz jej już nigdy. Kolejnym krokiem jest analiza rzeczy, jakie pozostawiłaś w szafie. Zastanów się, czy łatwo je ze sobą skomponować? Czy są wśród nich rzeczy, które wykorzystasz w każdym zestawieniu? Może brakuje Ci jakichś elementów? Jeśli tak, wybierz się na przemyślane zakupy.
Chcesz stworzyć swoją kapsułową garderobę?
Wiem, że niekiedy trudno rozstać się nam z rzeczami, które mamy w szafie. Dopadają nas dylematy, co zostawić, co wyrzucić. No i na jaki styl postawić, żeby czuć się dobrze w każdym zestawie ubrań. Chętnie pomogę Ci zbudować kapsułową garderobę podczas konsultacji premium. Zrobimy kompleksową analizę stylu, zajrzymy do Twojej szafy i wybierzemy się na shopping. Zapraszam!
Zapisz się na styletter i pobierz prezent!